6 عملی که باعث رفع بوی بد پاهایتان می شود!

6 عملی که باعث رفع بوی بد پاهایتان می شود!

بوی بد پا یکی از شایع ترین مواردی می باشد که در برخی افراد با شدت بیشتری خود را نشان می دهد که باعث کاهش اعتماد بنفس و تمایل فرد برای حضور در مجالس و میهمانی ها می گردد. در ادامه به چند راهکار جهت رفع بوی بد پا می پردازیم…

بر اساس مطالعات انجام شده در استرالیا ، رعایت موارد زیر می تواند تا حد بسیار زیادی به کاهش بوی بد پا کمک کند ؛

1- رعایت نکات بهداشتی

شستشوی روزانه با صابون های ضد باکتری برای رفع بودی بد پا بسیار مفید می باشد . همچنین ناخن های خود را هر هفته و بطور مرتب کوتاه کنید تا از بروز قارچ هایی که خود عامل بودی بد پا می باشند جلوگیری به عمل بیاید.

2- استفاده از پودرهای جاذب رطوبت

پس از شستشو و خشک کردن پاهایتان ، بهتر است که از پودرهایی مانند جوش شیرین ،  پودر بچه و .. که جاذب رطوبت می باشند استفاده کنید .

3- استفاده از محلول های ضد قارچ

قراردادن پاها در محلول سرکه سیب و آب می تواند بوی بد پاها را از بین ببرد . همچنین قراردادن پا در محلول آب و چای کیسه ای نیز بی تأثیر نمی باشد .

4- استفاده از کفش مناسب

برخی از کفش ها خود عامل اصلی بوی بد پا می باشند . درصورتیکه از این کفش ها استفاده می کنید هرچه سریع تر بهتر است که کفش هایی مناسب و با منافذ باز تهیه کنید . لازم به ذکر است که بهتر است از کفی های جداشدنی برای کفش هایتان استفاده کنید و هرچند وقت یکبار کفی ها را تعویض نمایید .

5- پوشیدن جوراب

جوراب به دلیل اینکه خود نوعی جاذب رطوبت می باشد ، عامل بسیار موثری در کاهش بوی بد پاها می باشد . سعی کنید هر روز جوراب هایتان را شستشو نمایید .

6- تغییر رژیم غذایی

 دکتر آرنولد کورنفلد بنیان گذار مؤسسه ی طب پا می گوید بیمارانی که اراده و قدرت بیشتری در تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی شان دارند، بهتر می توانند بوی پاهایشان را کنترل کنند. رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده موجب تغذیه ی باکتر ی ها و قارچ ها می شوند. زمانی که سلول های درحال مرگ از بین می روند، فرصت برای نفوذ باکتری ها و قارچ ها فراهم می شود.

دکتر کرانفیلد توضیح می دهد زمانی که این باکتری ها در پوست پا جمع شوند، در اثر تعریق در فضای محصور داخل کفش، بوی بسیار بدی ایجاد می کنند. بااین حال می توانید با انجام اقداماتی مانند حذف کربوهیدرات های تصفیه شده، مصرف کافی پروتئین، چربی های مفید و سالم، کربوهیدرات های پیچیده و مصرف غذاهای ضدالتهاب تا حدی از این بروز این مشکل جلوگیری کنید. ترک سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی نیز راهی مؤثر برای کاهش تعریق و جلوگیری از ایجاد بوی پا به شمار می رود.

It's only fair to share...Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *